بیماران سرطانی در اولویت دریافت واکسن کرونا قرار گیرند

تاریخ : چهارشنبه ، 10 دی 1399

رنتیجا یک

ایسنا/خراسان رضوی در واکسیناسیون کووید-۱۹ یک گروه بسیار آسیب‌پذیر یعنی بیماران مبتلابه سرطان نادیده گرفته شدند. پزشکان هشدار دادند که بسیاری از دولت‌های ایالتی و کمیته مشورتی فدرال ایالات‌متحده که اولویت‌بندی واکسیناسیون را بر عهده‌دارند، باید بیماران سرطانی را به بخش اول اولویت‌بندی یعنی بعد از ساکنان خانه‌های سالمندان و کارکنان مراقبت‌های بهداشتی در خط مقدم قرار دهند. در حال حاضر، آنان دارای اولویت کمتری نسبت به «کارگران ضروری» مانند آتش‌نشانان و کارکنان حمل‌ونقل عمومی هستند.

به نقل از ساینس، همچنان بیماران سرطانی تحت تاثیر کووید-۱۹ شدید و خطر مرگ‌ومیر قرار دارند. اطلاعات جدید از ۳۶۰ بیمارستان ایالات‌متحده نشان می‌دهد که بیماران مبتلابه سرطان بیش از بقیه افراد در معرض ابتلا به کووید-۱۹ هستند و پس از آلوده شدن، تقریبا دو برابر دیگر بیماران، بیماری شدید را تجربه کرده و نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارند.

بر اساس یافته‌های جدید منتشرشده در نشریه JAMA Oncology، احتمال مرگ بیماران مبتلابه سرطان سه برابر بیشتر از دیگر بیماران مبتلابه کووید-۱۹ بستری‌شده در بیمارستان است.

دانیل لیبی، متخصص ریه توضیح می‌دهد که بیماران سرطانی به دلیل مراجعه به مطب پزشک، به‌طور مکرر آلوده می‌شوند. همچنین، دفاع بدن آنان در برابر این ویروس به دلیل مشکلات سیستم ایمنی، ضعیف‌تر است.

در این هفته، کنسرسیوم سرطان ریه کووید -گروهی از آنکولوژیست‌ها (پزشکان متخصص در تشخیص و معالجه بیماران سرطانی) - خواستار بررسی مجدد اولویت‌ها و توجه ویژه به این جمعیت آسیب‌پذیر شد.

اندرو کوومو، فرماندار نیویورک نیز اعلام کرد که باید این گروه را در اولویت قرار داد. وی هفته گذشته گروه ویژه «تساوی واکسن» را راه‌اندازی کرد که شامل مدافعان مهاجران، رهبران حقوق مدنی و همچنین نمایندگان انجمن‌های مستاجران، گروه‌های کارگری و کلیساها هستند؛ بیشتر آنان متحدان سیاسی فرماندار محسوب می‌شوند و هیچ سازمان سرطانی در این فهرست قرار ندارند.

کوومو می‌گوید: «در حال حاضر، سخن از  واکسینه شدن افراد است و بگذارید من صریح بگویم که در طرح واکسیناسیون هیچ روند سیاسی وجود ندارد.»

انجمن سرطان بالینی و انجمن سرطان آمریکا از کمیته مشورتی فدرال خواستند که واکسیناسیون بیماران سرطانی را از اولویت‌های اصلی خود قرار دهند، اما توصیه کمیته که در ۲۰ دسامبر اعلام شد، کارگران ضروری و افراد ۷۵ سال به بالا را در اولویت قرار داده‌است این بدان معناست که حدود ۱۷ میلیون نفر مبتلا به سرطان مجبورند ماه‌ها منتظر بمانند.

فرد هیرش، متخصص مشهور سرطان ریه از بیمارستان کوه سینا نیز استدلال کرده است که باید بیماران مبتلابه سرطان در اولویت قرار گیرند.

وی همچنین بررسی می‌کند که آیا سیستم ایمنی ضعیف بیماران سرطانی به این معنی است که هنگام واکسیناسیون، آنتی‌بادی کمتری تولید خواهند کرد و ممکن است به واکسیناسیون بیشتری احتیاج داشته باشند یعنی سه دوز واکسن فایزر و مدرنا دریافت کنند یا خیر و این مورد نیز یکی دیگر از دلایل قرار گرفتن آنان در اولویت است.

در همین حال، در نیویورک، اتحادیه‌های سیاسی مرتبط با کارگران ترانزیت و کارمندان بخش مهمان‌نوازی با مقامات ایالتی تماس گرفته و فشار می‌آورند که در دور بعدی واکسیناسیون «کارگران ضروری» واکسینه شوند.

اما پزشکان بیماران سرطانی شکایت کردند که نمی‌دانند برای دریافت واکسن با چه کسی تماس بگیرند یا بیماران چه زمانی واکسینه می‌شوند.

هم کمیته واکسن فدرال و هم کوومو از اولویت‌بندی «کارگران ضروری» دفاع می‌کنند زیرا این مورد به معنای واکسیناسیون اقلیت‌های بیشتر است. کوومو ادعا می‌کند که جوامع سیاه‌پوست، اسپانیایی‌تبار، آسیایی و کم‌درآمد بالاترین قیمت را طی بیماری کووید-۱۹ پرداخت کردند.

حقیقت این است که کووید-۱۹، قاتل فرصت‌های برابر است. این ویروس بیماران سرطانی را بدون توجه به رنگ پوست، موردحمله قرار می‌دهد.

انتهای پیام

منبع : ایسنا

گزارش مشکل


نظر خود را بگذارید