تلاش برای ایجاد ردیف بودجه خاص عشایر کشور کاهش نرخ بیکاری عشایر

تاریخ : شنبه ، 23 اسفند 1399

شیراز - رئیس سازمان امور عشایر کشور گفت: جامعه عشایری کشور در برنامه ششم توسعه دارای جایگاه ویژه و ارزش افزوده مناسبی است و امیدواریم ردیف بودجه خاص نیز در نظر گرفته شود.

به گزارش خبرنگار مهر، شاهپور علایی مقدم پیش از ظهر شنبه در سفر به شهرستان داراب گفت: عشایر در تأمین امنیت غذایی کشور نقش بسزایی دارند و به عنوان مرزداران و پدافند غیر عامل در مرزها به شمار می‌روند از این رو می‌توان گفت: عشایر میراث داران فرهنگ کهن ایرانی اسلامی هستند.

وی با بیان اینکه عشایر به عنوان گروه هدف اجتماعی سوم در برنامه ریزی کشور لحاظ می‌شوند افزود: جامعه عشایری اثر گذاری بسیار خوبی در امنیت تأمین غذایی و توسعه پایدار خصوصاً در خودکفایی گوشت قرمز دارند.

وی اظهار داشت: عشایر در ۵۹ درصد از سرزمین ایران پراکنده هستند و تأمین زیرساخت‌ها از جمله تأمین آب، برق، ایل راه‌های و غیره نیاز به همت همگانی، کمک مجلس و دولت دارد.

رئیس سازمان امور عشایر ایران تصریح کرد: یکی از دغدغه‌ها در کانون‌های اسکان علاوه بر نبود امکانات و زیرساخت‌ها، اشتغال جوانان عشایری است که با تأمین زیرساخت‌ها می‌توان کمک شایانی اشتغال و کاهش نرخ بیکاری کرد در این قشرشده، و با تأمین زیر ساخت‌ها از مهاجرت به حاشیه شهرها جلوگیری می‌شود.

علایی مقدم اذعان داشت: جهت کمک به محرومیت زدایی در کنار نیروهای بسیج عشایری و سایر دستگاه‌ها برای بهبود وضعیت این جامعه و اجرای طرح‌های محرومیت‌زدایی تلاش خود را در جهت ایجاد ردیف بودجه‌ای خاص جامعه عشایر در قانون بودجه کشور خواهیم کرد و از تمام ظرفیت‌های مجلس در این زمینه بهره مند خواهیم شد.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با بیان اینکه در قانون برنامه توسعه ششم ۱۷ بار از عشایر نام برده شده است افزود: با ایجاد فراکسیون عشایر و با تعامل بین دولت و مجلس جامعه عشایری از ارزش افزوده برخوردار شده است که می‌توان آن را به عنوان شاهکار قانون گذاری در جامعه عشایری نام برد.

علایی مقدم افزود: از مهمترین شاخص جامعه عشایری می‌توان به تأمین آب سالم و پایدار برای جامعه عشایری اشاره کرد که تاکنون ۶۳ درصد عشایر از آب سالم و پایدار برخوردار شده‌اند، که با کمک مجلس و دولت امیدواریم بتوانیم به زودی این شاخص را تا ۹۹ درصد افزایش دهیم.

لحظه آخر 1

منبع : مهرنیوز

گزارش مشکل


نظر خود را بگذارید