خطیب زاده: نیازی به هیچگونه طرح گام به گام نیست

تاریخ : چهارشنبه ، 18 فروردین 1400

به گزارش مشرق، سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه در گفت وگو با شبکه پرس تی وی گفت: گزارش هایی که از سوی برخی رسانه ها در خصوص مذاکرات میان ایران و کشورهای عضو برجام مطرح می شود، دقیق و درست نیست. آنچه در گفت‌وگوهای امروز روی آن تاکید شد، تضمین اجرای کامل و موثر تعهدات برجامی توسط آمریکا و رفع همه تحریم های اعمال شده آمریکا علیه ایران پس از خروج آمریکا از برجام بود.

خطیب زاده افزود: ایران آماده است تا در صورت اجرای کامل تعهدات توسط آمریکا و راستی آزمایی آن، اقدامات جبرانی خود را متوقف کند و به تعهدات برجامی خود به طور کامل عمل کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ادامه داد: هیچ مذاکره مستقیم یا غیرمستقیمی با آمریکا صورت نگرفته و آنچه در خصوص آزادسازی یک میلیارد دلار از پول های ایران توسط آمریکا در ازای توقف غنی سازی ۲۰ درصدی در رسانه ها منتشر می شود، درست نیست.

خطیب زاده گفت: موضع ایران در این رابطه کاملا مشخص است و نیازی به هیچگونه مذاکره و یا طرح گام به گام نیست. تنها یک گام وجود دارد و آن حذف تمامی تحریم های غیرقانونی وضع شده علیه ملت ایران است. این آمریکا بود که بدون هیچگونه ملاقات، گفت‌وگو و مشورت با ایران و حتی کشورهای دوست خود از برجام خارج شد و اکنون نیز هیچ نیازی به این گفت‌وگوها نیست.

سعید خطیب زاده به پرس تی وی گفت: ایران تنها با کشورهای ۱+۴ و کمیسیون مشترک در وین گفت‌وگو خواهد کرد و چگونگی و محل مذاکره این کشورها با آمریکا، به خودشان برمی گردد. در واقع، هیچ کانالی میان ایران و آمریکا برای مذاکره در خصوص مسئله برداشتن تحریم ها وجود ندارد. آنچه ایران در کمیسیون مشترک انجام می دهد، رایزنی های فنی با دیگر کشورهای عضو در برجام است تا مطمئن شود که تمامی تحریم ها در یک مرحله برداشته می شود.

دیجی کالا 1

منبع : مشرق نیوز

گزارش مشکل


نظر خود را بگذارید