عوامل موثر بر بازار سرمایه ۱۴۰۰

تاریخ : سه شنبه ، 24 فروردین 1400

لحظه آخر 1

به گزارش سرویس بورس مشرق، مدیرعامل گروه توسعه ملی ضمن اشاره به افت و خیزهای روند معاملات بورس در سال گذشته گفت: طی سال ۹۹  شاخص بورس با بازدهی بیش از ۱۵۶ درصدی، صدرنشین بازدهی در بین بازارهای مختلف بود؛ این مهم درحالی رخ داد که طی ۵ ماه اول سال ۱۳۹۹، هجوم نقدینگی و افزایش ضریب نفوذ بازار سرمایه در کشور باعث جهش شاخص و ورود به کانال ۲ میلیون واحدی شد.

بیشتر بخوانید:

امیرتقی خان تجریشی افزود: با این حال روند نزولی بازار از مرداد ماه باعث پس گرفته شدن بخشی از بازدهی شاخص شد. قیمت‌گذاری دستوری کالاها، افزایش ریسک های سیستماتیک، نحوه معالات سهام عدالت و ورود افراد بدون آموزش لازم به بازار سرمایه از جمله عواملی بود که توانست چهره بازار سرمایه در سال ۱۳۹۹ را تحت تاثیر قرار دهد.

عوامل موثر بر بازار سرمایه ۱۴۰۰

این کارشناس بازارسرمایه در تشریح عوامل موثر بر بازار سرمایه، بیان کرد: پیش‌بینی رشد اقتصادی مثبت کشور توسط نهادهای بین المللی، پیش‌بینی افزایش درآمدهای نفتی ایران در سال ۱۴۰۰ با در نظر گرفتن کاهش تنش‌های سیاسی علی رغم وجود کسری بودجه دولت، کاهش نااطمینانی‌های ناشی از کرونا و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران و اثرات مقطعی آن بر بازار سرمایه از جمله عوامل تاثیر گذار بر بازار سرمایه در سال جاری است.

شرایط برای خرید پلکانی مناسب است

وی در ادامه گفت: این عوامل می‌تواند بر نرخ دلار و روند بازار سرمایه تاثیرگذار باشد و شاخص بورس را دستخوش تغییر کند؛ با این حال با توجه به افت مناسب قیمت اغلب سهام بنیادی، چنانچه چشم‌انداز میان مدت برای سرمایه‌گذاری در بورس در نظر گرفته شود، هم اکنون موقعیت مناسبی برای ایجاد پرتفوی مناسب و خرید به صورت پلکانی است.

شرکت‌های سهامدار سهام عدالت، ارزشمند و بنیادین هستند

تقی خان تجریشی افزود: این موضوع در مورد سهام شرکت‌هایی که به حوزه سهام عدالت مربوط می شود نیز صدق می‌کند،  زیرا شرکت‌هایی که به حوزه سهام عدالت ورود کردند، شرکت‌های مهم و ارزشمند با ویژگی سهام بنیادین هستند و نگهداری سهام این شرکت ها توصیه می‌شود چراکه سهامداران می‎توانند با نگهداری آن با دید میان مدت به بازدهی قابل قبولی دست یابند.

منبع: سنا

منبع : مشرق نیوز

گزارش مشکل


نظر خود را بگذارید