یک محکومیت میلیاردی دیگر برای فدراسیون فوتبال  مقصران ویلموتس‌گیت خسارتش را بدهند

تاریخ : شنبه ، 18 اردیبهشت 1400

به گزارش مشرق، مصائب قرارداد مارک ویلموتس برای فوتبال ایران گویا تمامی ندارد، ۴۸ ساعت پس از آنکه شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی (شستا) به دلیل طلب ۲ میلیون یورویی از فدراسیون فوتبال بابت پرداخت قسط اول قرارداد سرمربی بلژیکی در آبان ۹۸، سند ساختمان فدراسیون و باشگاه پرسپولیس را به نام زد، روز پنج‌شنبه هم رسانه‌ها افشا کردند که حکم فیفا درباره شکایت دو دستیار ویلموتس صادر شده و فدراسیون فوتبال به پرداخت یک میلیون و ۴۰۰ هزار یورو به دستیاران سرمربی بلژیکی محکوم شده است تا پرونده پرحاشیه‌ترین قرارداد تاریخ فوتبال ایران سنگین و سنگین‌تر شود و همچنان حکم روی حکم بیاید، آن هر قراردادی که مهدی تاج آن را یک قرارداد «بسیار خوب» نامیده بود.

تاوان سنگین یک قرارداد

اول خرداد ۹۸ وقتی مهدی تاج در کنسولگری ایران در بروکسل پای قرارداد با مارک ویلموتس را امضا کرد، شاید آن قدر از عکس یادگاری کنار ویلموتس ذوق زده بود که دیگر به این فکر نمی‌کرد که چطور با حساب خالی فدراسیون و پول بلوکه‌شده در فیفا و مشکلات انتقال پول به واسطه تحریم‌ها می‌خواهد قسط‌های قرارداد سرمربی بلژیکی را پرداخت کند!

آن بی‌فکری، اما خیلی زود نتیجه‌اش را نشان داد و در حالی که دو سال از آن روز می‌گذرد، با پرداخت‌ها و جرایمی که فیفا برای پرونده ویلموتس صادر کرده است، این قرارداد تبدیل شده است به پرضررترین قراردادی که از زمان علی کنی، نخستین رئیس فدراسیون فوتبال در سال ۱۳۲۵ تا امروز در فوتبال ایران به امضا رسیده است؛ قراردادی که ویلموتس تنها شش ماه پای امضای خودش با ایران ماند و با به جا گذاشتن کارنامه ضعیفی که دو باخت متوالی به بحرین و عراق پایان آن بود و کار ایران را از مرحله اول انتخابی جام جهانی سخت کرد، چمدان‌هایش را بست تا با گرفتن بلیت پرواز تهران – بروکسل از ایران برود؛ مربی‌ای که مهدی تاج اواخر تابستان ۹۸ به دلیل اعتراض نکردن به عقب افتادن قسط‌های قراردادش به او لقب «نجیب» داده بود، اما او بعدها با شکایت به فیفا هم به رئیس وقت فوتبال فهماند که نجابت را خرج هر کسی نکند و هم نشان داد چه خواب‌هایی برای فدراسیون فوتبال دیده است.

بیشتر بخوانید:

مارک ویلموتس با وجود دریافت ۲ میلیون یورو قبل از بازی با عراق در آبان ۹۸ که به اعتراف مهدی تاج حتی بیشتر از طلب این مربی تا آن روز بود، وقتی به بروکسل برگشت با مشاوره‌های کاترین لمبیتس همسر حقوقدانش شکوائیه‌ای علیه فدراسیون فوتبال به فیفا نوشت و خواهان پرداخت قراردادش تا پایان شد. اگر چه مسئولان فدراسیون فوتبال با عنوان اینکه یک قرارداد «خیلی خوب» بسته‌اند که در صورت شکایت، تازه باید ویلموتس یک پولی هم به ایران پس بدهد، سعی کردند خودشان را پیروز پرونده شکایت ویلموتس نشان دهند.

روزهای پایانی مرداد سال گذشته در حالی که مهدی تاج نقش اول قرارداد ویلموتس هشت ماه قبل‌تر آن به بهانه بیماری استعفا کرده و از فدراسیون رفته بود، ایمیل فیفا درباره شکایت ویلموتس به ایران رسید؛ حکمی که از سنگین‌ترین جریمه تاریخ فوتبال ایران رونمایی کرد. طبق حکم فیفا، فدراسیون فوتبال به پرداخت ۶ میلیون و ۴۴۹ هزار یورو به ویلموتس محکوم شده بود؛ جریمه‌ای که مسئولان فدراسیون با ارائه یک لایحه دفاعیه به دادگاه عالی ورزش خواهان شکسته شدن این رأی هستند، هر چند سخت به نظر می‌رسد این حکم برگردانده شود.

حکم ۲۰۰ میلیاردی ویلموتس و دستیاران

حالا ۹ ماه پس از حکم فیفا درباره شکایت ویلموتس، آخر هفته گذشته افشا شد که حکم فیفا درباره شکایت دو دستیار ویلموتس هم صادر شده و به فدراسیون رسیده است و دستیاران ویلموتس هر کدام فدراسیون فوتبال را به پرداخت ۷۰۰ هزار یورو و مجموعاً یک‌میلیون و ۴۰۰ هزار یورو محکوم کرده‌اند؛ یک رقم سنگین قابل توجه که حدود ۳۶ میلیارد تومان می‌شود. بر اساس این حکم، فدراسیون فوتبال باید به امانوئل فریرا، دستیار اول و اسپانیایی ویلموتس و لوران اسپینوسی فرانسوی مربی دروازه‌بان‌های تیم ملی هر کدام ۷۰۰ هزار یورو پرداخت کند.

اگر چه مشاور حقوقی رئیس فدراسیون فوتبال از اعتراض ایران به حکم دستیاران ویلموتس در دادگاه عالی ورزش خبر داده است، اما با توجه به قرارداد پرایراد حقوقی که به نفع سرمربی بلژیکی تنظیم شده است، آن‌ها شرایط سختی برای شکستن این رأی دارند.

همچنین گفته می‌شود رأی دادگاه عالی ورزش درباره غرامت ویلموتس هم تیرماه صادر می‌شود و در صورتی که CAS هم رأی فیفا را تأیید کند، فدراسیون فوتبال باید علاوه بر یک‌میلیون و ۴۰۰ هزار یوروی دستیاران ویلموتس به خود این مربی نیز ۶ میلیون و ۴۴۹ هزار یورو پرداخت کند؛ مبلغی که جمع آن ۷ میلیون و ۸۴۹ هزار یورو می‌شود. با یک حساب سرانگشتی و با توجه به قیمت ۲۵ هزار تومانی یورو در بازار آزاد، فدراسیون فوتبال باید بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان بابت حکم‌های فیفا به ویلموتس و دستیارانش پرداخت کند، غرامت‌هایی که دستپخت قراردادی است که سوغات فدراسیون پنج ستاره مهدی تاج است.

تاج و سایر متهمان دست در جیب کنند

مسئله ضروری در این شرایط برخورد با مسببان چنین قراردادی است که ضرر هنگفتی را به بیت‌المال وارد کرده است. قوه قضائیه و نهادهای نظارتی با بازخواست مهدی تاج به عنوان متهم اصلی این قرارداد در کنار سایر متهمان این پرونده که از وزیر ورزش تا اعضای هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال را در برمی‌گیرد، اجازه ندهند کسانی که این قرارداد پرهزینه را به کشور تحمیل کرده‌اند، از زیر بار مجازات دربروند.

شاید بهتر باشد مسئولان قضایی روی پیشنهاد تابستان گذشته یکی از نمایندگان مجلس بیشتر تأمل کنند، احسان قاضی‌زاده‌هاشمی، نماینده مجلس مرداد سال گذشته پس از حکم ۶ میلیون یورویی فیفا گفته بود: «مجلس اجازه نمی‌دهد صدها میلیارد تومان خسارت از بیت‌المال پرداخت شود. فرد یا افرادی که در قرارداد ویلموتس دخالت و نقش داشته‌اند باید کل پول را از جیب خودشان پرداخت کنند.»

منبع: جوان آنلاین

دیجی کالا 1

منبع : مشرق نیوز

گزارش مشکل


نظر خود را بگذارید