کرونا ۳۵ باشگاه ورزشی زنجان را تعطیل کرد

تاریخ : یکشنبه ، 9 خرداد 1400

دیجی کالا 1

زنجان-مدیرکل ورزش و جوانان استان زنجان گفت: شیوع بیماری کرونا باعث تعطیلی کامل ۳۵ باشگاه ورزشی در استان زنجان شد.

علی خلیلی در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه یکی از اقشار و گروه‌هایی که بیشترین آسیب را در دوران کرونا متحمل شدند، جامعه ورزش است، گفت: این آسیب شامل اشتغال در ورزش، صنعت ورزشی و توسعه ورزش قهرمانی و همگانی به عنوان یک عامل پیشگیری کننده از بیماری‌ها و تامین کننده سلامت و نشاط و شادابی در جامعه است، می‌شود. بدون شک می‌توان گفت که بیشترین کم توجهی‌ها هم از سوی ستادهای کرونا به این قشر انجام شده است.

وی ادامه داد: کم توجهی که اخیراً اتفاق افتاده است، قرار گرفتن اشتغال ورزشی در گروه ۳ مشاغل فعالیتی است که در گذشته در گروه مشاغل ۲ قرار گرفته بود و همین امر باعث شده است که اکثر باشگاه‌های ورزشی که می‌توانستند هم در نشاط و شادابی جامعه و سلامتی آحاد مردم تاثیر داشته باشند، امروز قادر به فعالیت نیستند و به نوعی باشگاه‌داران ورزشی که عدد کثیری از جامعه را تحت پوشش قرار می‌دادند و مهم‌تر از آن اشتغال ورزشی ایجاد می‌کردند که این خود نوعی تاثیر مستقیم در ایجاد اشتغال به عنوان یکی از دغدغه‌های اصلی کشور بود.

ورزش قهرمانی به علت شیوع کرونا آسیب جدی دیده است

خلیلی با بیان اینکه ورزش قهرمانی نیز به واسطه شیوع کرونا آسیب جدی دیده است، افزود: در استان زنجان مجبور هستیم فعالیت‌های ورزش در حوزه قهرمانی را بر اساس دستورالعمل‌های بهداشتی ستاد کرونا دنبال کنیم و همین امر باعث شده است تا قهرمانان استان در رشته‌های ورزشی قادر به فعالیت موثر نباشند و همین امر باعث شده است تا نتوانند از آمادگی لازم برای حضور در رویدادهای مختلف برخوردار شوند.

مدیرکل ورزش و جوانان استان زنجان گفت: فدراسیون‌های ورزشی و لیگ‌های ورزشی در سطح کشور مسابقات خود را برگزار می‌کنند و ورزشکاران استان قادر به رقابت در این سطح با رقبای خود نیستند و همین موضوع باعث خواهد شد تا سهم کمتری در ترکیب تیم‌های ملی داشته باشند و این به آن خاطر است که اعمال محدودیت‌های کرونایی در استان به صورت جدی باعث شد تا نتوانند از آمادگی لازم برخوردار شوند و شاید در سایر استان‌ها به اندازه زنجان این آسیب را شاهد نباشیم.

خلیلی افزود: بسیاری از استان‌ها این شرایط برای‌شان فراهم شده است تا بتوانند فعالیت‌هایی در چارچوب پروتکل‌های تعریف شده داشته باشند و این بدان معنی است که در این استان‌ها با حوزه ورزش همراهی لازم صورت گرفته است، در حالی که این همراهی در استان زنجان انجام نشد.

وی با بیان اینکه در بعد ورزش همگانی که بیشترین نیاز عموم مردم است تا بتوانند از این نوع فعالیت‌های فیزیکی برخوردار شوند که این خود باعث ارتقای نشاط و سلامتی در جامعه خواهد شد، ادامه داد: بی‌تردید افرادی که ورزش همگانی را در برنامه‌های خود دارند، نسبت به سایر افراد از تاب‌آوری بیشتری در برابر بیماری‌های مختلف از جمله کرونا برخوردار خواهند بود اما متاسفانه در این زمینه نیز چه در فضاهای روباز و چه در فضاهای بسته فعالیت لازم را نداریم.

عوارض ناشی از تعطیلی ورزش کمتر از کرونا نیست

مدیرکل ورزش و جوانان استان زنجان گفت: عوارضی که تعطیلی ورزش در جامعه ایجاد خواهد کرد، از عوارض ویروس کرونا کمتر نیست، چون اضافه وزن، افزایش بیماری‌های قندی و غیرواگیر، افسردگی به واسطه کم تحرکی در جامعه به وجود خواهد آمد که به نوبه خود این آسیب‌ها خطرناک‌تر از کرونا خواهد بود.

خلیلی تاکید کرد: به عنوان متولی ورزش معتقدیم باید شرایطی را فراهم کنیم که باشگاه‌های ورزشی بتوانند با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به فعالیت خود ادامه دهند که این خود علاوه بر حفظ روحیه مردم، سلامتی آن‌ها نیز تامین خواهد شد و این یعنی تحمیل هزینه کمتر به جامعه و باعث خواهد شد تا قدرت تاب‌آوری افراد جامعه بالا برود.

وی با بیان اینکه از زمان شیوع ویروس کرونا در استان تعداد ۳۵ باشگاه ورزشی به دلیل متحمل شدن هزینه‌های زیاد، نبود حمایت‌های لازم و نیز نپرداختن اقساط تسهیلات بانکی و اجاره‌بها به تعطیلی انجامیده است، ادامه داد: که بسیاری از فعالان این عرصه تنها محل امرار معاش‌شان همین فعالیت‌های ورزشی در قالب باشگاه‌داری بوده است.

مدبرکل ورزش و جوانان استان زنجان با اشاره به اینکه همه این موضوعات را در ستاد استانی کرونا مطرح و پیگیری و موارد و دیدگاه‌های خود را به این ستاد اعلام کردیم، گفت: متاسفانه این بار ستاد ملی کرونا فعالیت‌های ورزشی را از گروه مشاغل ۲ به گروه ۳ انتقال داده است، به همین خاطر در ستاد کرونای ورزش که در وزارت ورزش و جوانان مستقر است، درخواست کردیم و امیدواریم که این موضوع هر چه زودتر مرتفع شود.

خلیلی تصریح کرد: انتظار داریم که ستاد استانی کرونا نسبت به فعالیت‌های ورزشی نگاه متفاوت‌تری از ابعاد مختلف از جمله اشتغال‌هایی که به واسطه این نوع فعالیت‌ها به وجود آمده است، داشته باشند تا فعالان این عرصه بتوانند حداقل فعالیت‌ها را با رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام دهند.

وی ادامه داد: وقتی فعالان عرصه ورزش به عینه مشاهده می‌کنند که سایر مشاغل از جمله کافی‌شاپ‌ها همانند سابق به فعالیت خود – با کم‌ترین رعایت پروتکل‌های بهداشتی - ادامه می‌دهند، این انتظار را دارند که فعالیت باشگاه‌های ورزشی نیز با رعایت بهتر پروتکل‌های بهداشتی انجام شود و امیدواریم این همراهی در استان وجود داشته باشد.

منبع : مهرنیوز

گزارش مشکل


نظر خود را بگذارید