افشای گزینه های وزارت صمت و بهداشت دولت رئیسی

تاریخ : یکشنبه ، 10 مرداد 1400

لحظه آخر 1

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، کلاب هاوس خبرگزاری خبرآنلاین، با موضوع پیش بینی ترکیب کابینه ابراهیم رئیسی، شامگاه شنبه ۹ مرداد ماه برگزار و کارشناسان اقتصادی و سیاسی، فعالان رسانه ای و ... نظراتشان را بیان کردند.

بزرگ ترین چالش رئیسی در وزارت نفت و صنعت خواهد بود

*سیدحمید حسینی
آقای رئیسی قول های عجیبی به مردم در حوزه های مختلف داده اند که کار را بسیار برای دولت ایشان سخت می کند. مباحثی چون اصلاح ساختار دولت هم فعلا کنار گذاشته شده است و به نظرم اصلی ترین رویکرد آقای رئیسی برای تغییر کابینه، نگاهی است که به برجام خواهد داشت.

اینکه بدون برجام و اف ای تی اف می تواند کشور را اداره کند یا خیر؟ چیدمان کابینه به نظرم به این دو مقوله مربوط است.

بزرگ ترین چالش آقای رئیسی وزارت نفت و صنعت خواهد بود چون ۶۰ درصد تولید ناخالص ملی کشور را در اختیار دارند و نمی شود فردی برای این وزارتخانه ها انتخاب شود که چندان شناختی نسبت به این حوزه و مسایل و ارتباطات داخلی و بین المللی نداشته باشد و به همین دلیل هنوز هم به قطعیتی در این زمینه نرسیده اند. البته به نظرم آقای غضنفری فرد مناسبی برای وزارت صنعت هستند. 

سیستمی که آقای رئیسی برای انتخاب نیروها گذاشته است، معیوب بوده است و خود این افراد یکدیگر را تخریب کردند. مشکل اصلی دولت سیزدهم وزارت خارجه، وزارت صمت و وزارت نفت خواهد بود و امیدوارم شیوه ای را انتخاب کنند تا روابط خارجی را بهبود ببخشند و بازار ارز را آرام کنند تا کشور را از بحران عبور دهند و کابینه را براساس رویکرد نه سهم خواهی بچینند.

2 گزینه وزارت بهداشت 

*الهام داوری دولت آبادی، عضو هیات علمی دانشگاه

درباره وزارت بهداشت و درمان دو گزینه بسیار مطرح هستند، آقای قاضی زاده هاشمی و باقری لنکرانی. نظر شخصی من با توجه به آنچه از همکاران شنیدم اگر قرار به انتخاب بین این دو فرد باشد، آقای باقری لنکرانی ترجیح بیشتر دوستان است. ضمن اینکه آقای لنکرانی در دوره اول آقای احمدی نژاد وزیر بهداشت بودند که البته نقطه ضعف هم داشتند.

این تجربه شاید به ایشان کمک کند، الان وزارت بهداشت از هم گسیختگی بسیار بدی به دلیل فشارهای کرونا دارد و امیدوارم هر دو عزیز اگر وزیر شدند بتوانند این مشکل را جمع کنند.

به نظر من وزیر امور خارجه بسیار در عملکرد وزارت بهداشت و درمان به خصوص در این زمان که ما نیاز به واردات واکسن کرونا داریم موثر خواهد بود. همچنین اگر بخواهیم واکسن را صادر کنیم هم این مسئله باید توجه شود.

منبع : اقتصاد نیوز

گزارش مشکل


نظر خود را بگذارید