با زبان طنز از اعتیاد پیشگیری شود

تاریخ : شنبه ، 10 مهر 1400

رنتیجا 1

به گزارش برنا؛ محمد جمالو، معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با موادمخدر در نشست تخصصی مجازی با کارشناسان فرهنگی - پیشگیری و کارشناسان توسعه مشارکت‌های مردمی استان‌های سراسر کشور با تاکید بر اینکه مخاطبان حوزه اعتیاد که عموم جامعه هستند نیازمند حال خوب هستند، خاطرنشان کرد: در حوزه پیشگیری از اعتیاد باید از ابزارهای مختلف همچون زبان طنز برای جذب مخاطب بهره ببریم.

او با یادآوری اینکه کارهای بزرگ از مجموعه کارهای کوچک اتفاق می‌افتند، اظهار کرد: باید فرصت‌های استان ها را شناسایی، طبقه‌بندی و به درستی از آن استفاده کنیم.

جمالو به نقش رسانه ملی در امر پیشگیری از اعتیاد اشاره کرد و گفت: کارشناسان استانی، از رسانه مرکز استان خود برای تولید و پخش برنامه های اثرگذار استفاده کنند تا شاهد خلق کارهای جدید در این حوزه برای جذب مخاطب باشیم.

او با بیان اینکه درصد بالایی از اعتبارات دفتر توسعه مشارکت های مردمی و دفتر فرهنگی و پیشگیری محقق شده است، تاکید کرد که اعتبارات باید به موقع ابلاغ شوند.

جمالو همچنین به استفاده از استارتاپ ها در حوزه اعتیاد اشاره کرد و گفت: باید زیست بوم ستاد مبارزه با موادمخدر را تغییر دهیم و شاهد تغییری شگرف در حوزه استارتاپی ستاد باشیم.

همچنین مدیر کل دفتر توسعه مشارکت‌های مردمی و سازمان‌های مردم‌نهاد ستاد در این نشست یادآور شد: سعی می‌شود تا فعالیت‌های دفتر مشارکت‌ها بر اساس شعار امسال ستاد مبنی بر «یاریگران زندگی_ مشارکت اجتماعی_ پیشگیری از اعتیاد» باشد.

صمد محمدی گفت: در حوزه صیانت، برنامه‌هایی تهیه و به استان‌ها ابلاغ شده است که انتظار می‌رود به موقع انجام شوند.

در ادامه محمدمهدی اسماعیلی مدیرکل دفتر فرهنگی و پیشگیری ستاد گفت: در سال تحصیلی جاری، آموزش دانش‌آموزان فعلاً از طریق شبکه آموزشی دانش‌آموزان (شاد) است؛ لذا با توجه به اینکه مهم‌ترین زمان آموزش‌های پیشگیرانه، برای اصلی‌ترین گروه هدف، سال تحصیلی است، باید برنامه‌های آموزشی و پیشگیری در اسرع وقت آماده و اجرا شوند.

او ادامه داد: به دلیل شرایط حاصل از کرونا، بیشتر فعالیت‌هایمان در فضای مجازی است و باید از این فضا، برای انتقال مفاهیم و محتوای هدفمند، حداکثر استفاده را ببریم.

مدیرکل دفتر فرهنگی و پیشگیری ستاد در ادامه؛ تولید محتوای فضای مجازی با محوریت پیشگیری از اعتیاد را اولویت دفتر فرهنگی پیشگیری خواند و گفت: فضای مجازی از گستره مخاطبان بیشتری برخوردار است؛ لذا محتوای تولید شده در این فضا، باید از جذابیت لازم و کافی برخوردار باشد.

اسماعیلی همچنین نظارت را یکی از مهمترین وظایف ستاد دانست و بر تقویت نظارت‌ها، ایجاد بانک اطلاعاتی در حوزه پیشگیری از اعتیاد، شناسایی محله‌های آسیب‌دیده و مشخص شدن ظرفیت‌های استانی در امر پیشگیری از اعتیاد تاکید کرد.

در این نشست، کارشناسان حاضر در استان‌ها ضمن بیان دیدگاه ها و نظرات، پیشنهادات خود را ارائه کردند.​

منبع : برنا

گزارش مشکل


نظر خود را بگذارید